Çin Rehberi

 • Çinden İthalat ve Riskleri


 • Çin’den ilk defa ticaret yapacak bir çok firmanının karşılaştığı alibaba.com  gibi sitelerden bulduğunuz firmalar, üretici olmayabilir, hatta legal bir şirket bile olmayabilir, bu tip B2B sitelerinde kendilerini üretici fabrika gibi gösteren binlerce aracı firma ve dolandırıcı vardır.

  Öncelikle, ithal edeceğiniz ürünü çok iyi bilmelisiniz. Yani tüm teknik özellik (spesifikasyon) bilgileri (ingilizce olarak) elinizde olmalı.


  İkinci adım önaraştırmadır. Bir yandan gümrük mevzuatı araştırılırken, bir yandan da, ürünün Çin`deki fiyat durumu araştırılmalıdır. Nakliye masrafını da hesapladıktan sonra, bu ürünün size (tahmini) maliyetini bileceksiniz.


  Bu ithalatın cazip olacağına kanaat getirdiniz ve gerçek araştırmaya hazırsınız. Gerçek diyorum, çünkü şu ana kadar ulaştığınız bilgiler "sanal"!


  Bu firmalar sizi Çin`e getirtmek için çok cazip fiyat verebilirler, yada size  alacağınız ürünün tutarının bir kısmını ödeme yaptırırlar ve ardından "kayıplara" karışırlar.


  Gerçek araştırmayı yapabilmek için, ya Çine gelip üreticilerle yüzyüze görüşeceksiniz Çin`e geldiğinizde, sizinle çok iyi ilgilenirler, şirketlerine götürürler ve fabrikalarını gezdirirler, ama büyük ihtimal fabrika başkasının ve muhatap olduğunuz şirket aracı, tercumanda onların işbirlikçisidir.


  İthal etmek istediğniz ürünün, “garantisi” hakkındaki hizmetleri,  konularindaki dokumanlarin, yabanci dillerde hazirlanmamasi. Urunun icerigi,servisleri ve Araci bir kurumdan ya da bir danismanlik firmasindan hizmet aliminin dusunulmemesi ve ek maliyet getirecegi dusuncesi,


  Yeterli donanim, bilgi agi, beceri ve tecrübeye sahip olmadan pazara girilmesi


  Size hatalı mal gönderebilirler,  malınız geç yada eksik gelebilir,  hiç bir hak talep edemezsiniz, çünkü (doğru) sözleşmeniz yoktur.


  Çin’ce  "  rehber " buldunuz, fakat teknik terimleri tercüme edemediği için malınız yanlış üretilir. Firma size sahte (fotokopi) kalite belgeleri gönderir, malınız gümrükte takılır, ceza ödersiniz.


  Çinli üretici, size gerekli olan evrakların, Türk Konsolos onayını almak istemez yada beceremez.


  Sıradan bulduğunuz danışman, rehberin bir yaptırımı yoktur, çünkü Çin`de kurumsal (şirket) değildir.


  Sizi yemeğe davet ederler, kabul etmeseniz olmaz, ama bizim inançlarımızı ve yemek kültürümüzü biliyorlar mı?


  Sizin rakibinizi bulup  aynı malı satarlar.


  İhtiyaçlarınıza hızlı çözüm üretemezsiniz,  istediğinizi elde edebilemek için, defalarca Çin`e gelmek zorunda kalabilirsiniz.


  Çin`den ilk defa ithalat yapmayı düşünen girişimciler uyarılarımızı göz ardı etmemenizi umarız..

Sizin için Seçtiklerimiz