[ Geri ] - Almanya VizesiTürkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 


Kırmızı (UMUMİ) Pasaport : VİZE ALMAK ZORUNDADIR 
Yeşil (HUSUSİ) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR 
Gri (HİZMET) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR 
Siyah (DİPLOMATİK) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR 

Almanya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler
Ticari Vize / SSK`ya Bağlı Olarak Çalışanlar(Maaşlı)


 
1.Pasaport - (Pasaport  sahibi tarafından imzalanmış---Süresi  seyehatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay  ve Pasaportta kayıtlı seyahat  edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması  gerekmektedir. Pasaportun ``Açıklamalar `` ile  ``Gümrük  ve döviz  kayıtları`` sayfalarına vize  basılmamaktadır!!)

2.Vize Başvuru Formu ve Taahhütname  ( Vize formunun 37 nolu  ve  son sayfanın en  altındaki  bölümüne olmak üzere  pasaport sahibinin  2 adet imzası olmalıdır. ---18 Yaş altı çocukların vize başvuru  formlarına Anne ve  Baba beraber   imza atmak zorundadırlar.  

3.Yeni çekilmiş ve Biometrik özelikte 2 adet vesikalık resim.  

4.Şirket antetli kağıdına - kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış Federal Almanya  Başkonsolosluğuna  hitaben yazılmış vize talep dilekçesi

5.Davetiye (Almanya`daki görüşmeye gidilecek firmadan davetiye - iş gezisiyle ilgili bilgi yazısı veya  fuar  davetiyesi- fuar giriş kartı vb.)

6.Şirketin imza Sirküleri fotokopisi (Süresi  geçmemiş)

7.Faaliyet Belgesi fotokopisi (Tic veya San.Odası - son 3 ay tarihli)

8.Vergi Levhası fotokopisi  (Son dönem)

9.Ticaret sicil Gazetesi fotokopisi

10.SSK işe giriş bildirgesi (yolcunun çalışma süresinin 1 yılı doldurmaması durumunda önceki  işyerinden SSK işe giriş bildirgesini temin etmelidir.)

11.Maaş Bordrosu (son 3 ay)

12.Banka hesap cüzdani (son 6 ayı hareketli)

13.SSK` lı  Hizmet Dökümü

14.Seyahat sağlık sigortası poliçesi

15.Protokol Yazısı (Pasaportunu yeni çıkaran  ve hiç vizesi bulunmayan  yolcular bağlı bulundukları Pasaport Şube Müdürlüğünden çıkararak başvuruda ibraz etmelidirler)

16.T.C  Kimlik numarası  yazılı  Nüfüs Cüzdan Fotokopisi

17.Evli olan yolculardan Evlenme cüzdanı  fotokopisi yada bu bilgilerin  hepsini  içeren Nüfus dairesinden alınmış  yeni tarihli  Nüfus kayıt örneği  istenmektedir.


Not:  İstanbul Almanya Başkonsolosluğu pasaportlarında  son 2 yıl içerisinde alınmış en az 2 adet  kısa süreli yada  1 adet  yıllık  herhangi bir schengen vizesi bulunmayan yolcuları şahsi görüşmeye çağırmaktadır!!